– bliv medlem og støt

Web-information

Foreningens web-side er et meget vigtigt redskab til vores markedsføring, kontakt med og servicering af medlemmerne. Derfor blev det helt nødvendigt at foretage en fuldstændig rekonstruktion af web-siden, da den tidligere web-side ikke længere kunne vedligeholdes, blandt andet fordi den forbundne software ikke blev supporteret af udbyderne. Samtidig har vi med den nye web-side bestræbt os på at gøre den smukkere og mere tidssvarende. Forenklet set er følgende nyt:

Nye funktioner

  • Web-siden er nu blevet “responsiv”, således at udseendet automatisk tilpasser sig din PC, tablet eller smart-phone, og indholdet dermed bliver mere læsbart på de nyeste skærmformater.
  • Tilmeldingsformularen er blevet mere brugervenlig, således at når du efter udfyldelse har trykket på kontakten “Tilføj” og dermed har mailet din tilmelding til foreningens mailadresse fredensborghusenesvenner@gmail.com ser du som næste side din udfyldte tilmelding, som du om ønsket kan printe ud.
  • Søgefunktion er nu etableret.
  • Oversigt af afholdte arrangementer i 2014 og 2015 tilføjet.

Teknik

  • Web-siden er udviklet med WordPress-temaet “Yoko” og hostes i øjeblikket hos wordpress.com på adressen http://www.fredensborghusenesvenner.com.
  • Har du spørgsmål, kommentarer eller forbedringsforslag til websiden, kan du sende dem via “Tilmelding”, eller kontakte webmaster direkte på mailadressen michael@ovesen.info